fbpx

“Riga Makerspace” pamatos ievietota laika kapsula nākotnei

2023. gada 9. martā prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” pamatos, A.Briāna ielā 13, Rīgā ievietoja laika kapsulu ar vēstījumu nākotnei.

2023. gada 9. martā “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” pamatos, A.Briāna ielā 13, Rīgā, kopā ar Kultūras ministrijas, Latvijas Mākslas akadēmijas un Mākslu izglītības kompetences centra “Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas”, arhitektu biroja Krasts un būvkomersanta “P un S Būvniecība” pārstāvjiem ievietoja laika kapsulu ar vēstījumu nākotnei.

Prototipēšanas (jaunu produktu paraugu izgatavošanas) darbnīcu pamatos projektā iesaistītie kopīgi ievietoja laika kapsulu ar vēstījumu nākotnes atradējiem. Vēstījumos iekļauta gan informācija par projekta īstenotājiem, gan novēlējumi un cerība nākotnei, kā arī dažādi simboliski atradumi, kā, piemēram, arhitektu zīmulis, ar kuru veidotas projekta skices.

“Eiropas Savienības fondu investīcijas ļauj mums pārbūvēt Briāna ielas vēsturisko namu, vienlaikus gan sakārtojot vienu no šobrīd degradētām Rīgas teritorijām, gan radot mūsdienīgas mācību telpas Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem un Mākslu izglītības kompetences centrs “Rīgas Dizaina mākslas vidusskolas audzēkņiem,” norāda Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons, uzsverot, ka pēc darbu pabeigšanas, šis nams kļūs par satikšanās vietu jaunām dizaina idejām ar uzņēmējiem, kas šīs idejas padarīs par veikalu plauktos nopērkamām precēm.

“Gan Leonardo da Vinči, gan Deivids Hoknijs, gan Rīgā strādājošais tēlnieks Augusts Folcs ir ievērojamas personības, kas izmantojot tehnoloģijas ir atstājuši milzu ietekmi uz šodienas pasauli. Latvijas Mākslas akadēmija ir cerību pilna, ka vēstures griezumā jaunās “Riga Makerspace” prototipēšanas darbnīcas sniegs jaunajiem prātiem jaunus izaicinājumus un dimensijas, kas atstās neizdzēšamas pēdas mūsu valsts attīstības dzīvē. Līdzīgi kā savulaik Augusts Folcs, kurš tepat kaimiņos, savā Valdemāra ielas darbnīcā radīja izteiksmīgus arhitektūras dekorus, bez kuriem nav iedomājama Rīgas pilsētvide”, LMA prorektors, profesors Andris Vītoliņš.

“Šī būs viena no multifunkcionālām izglītības un mākslas saskares vietām, kurā vienkopus telpu dalīs māksla un tehnoloģijas. Kopā ar visiem iesaistītajiem mēs radām modernas telpas vairāku Latvijas Mākslas akadēmijas un un Mākslu izglītības kompetences centrs “Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas” programmu studentiem un mācībspēkiem, kā arī mūžizglītības iespēju iedvesmotajiem. Esam pagodināti turpināt iesākto vides saglabāšanas, atjaunošanas un izglītības kvalitātes celšanas jomās,” norāda VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

“Arhitekta daba rīku arsenālā pirmais noteikti ir zīmulis, ar kuru uz papīra tiek uzskicēta ēkas ideja. Lai arī topošajā ēkā telpas būs aprīkotas ar  modernām augstas tehnoloģijas iekārtām, jauno studentu-topošo mākslinieku un meistaru kāds no darba rīkiem  noteikti būs zīmulis, tik vienkārši. “Krasts” arhitektu  novēlējums- lai jaunajā mākslas telpā Latvijas Mākslas akadēmijas un Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas mācībspēkiem un topošajiem māksliniekiem netrūkst iedvesmas radīšanai,” atklāj arhitektu biroja Krasts valdes locekle Renāte Truševska.

Prototipēšanas darbnīcu “Riga Makerspace” teritorijā aktīvi norisinās demontāžas darbi agrākajā Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēkā, kā arī jaunbūves izbūves darbi. Līdz vasaras vidum tiks sasniegts jaunbūves augstākais jumta punkts. Projekts noslēgsies 2024.gada sākumā.

Atbilstoši arhitektu biroja Krasts vīzijai projekta ietvaros tiks atjaunota Rīgas sabiedriskā telpa 1500 m2 platībā un uzceltas un atjaunotas publiskās ēkas 3600 m2 apjomā. Būvdarbus, revitalizācijas un energoefektivitātes darbus īsteno pilnsabiedrība „P un S Būvniecība”. 

Kopējās būvdarbu izmaksas sastāda 9,4 miljoni eiro (ar PVN). Prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” attīstības projekta īstenošanai Kultūras ministrija piesaistījusi finansējumu no Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība,” kā arī valsts budžeta līdzekļus (tostarp Covid-19 finansējums ekonomikas sildīšanai caur ieguldījumiem būvniecībā).

VNĪ sekmīgi īsteno 44 valsts nozīmes projektus, no kuriem 24 atrodas būvniecības stadijā. Projektu kopējais īstenošanas budžets ir vairāk nekā 336 miljoni eiro. VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 352 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst 1000 ēkas 0,95 milj. kvadrātmetru platībā, kā arī zeme zem ēkām 607 ha platībā, un 3460 zemes īpašumiem ar kopējo platību 907 ha. VNĪ ir viens no 23 Latvijas uzņēmumiem, kas šogad Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta „Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēmis augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100 % akcionārs ir Finanšu ministrija.

Avots: VAS „Valsts nekustamie īpašumi”


  09.03.2023